Régóta tudjuk, hogy az emlősök és a madarak - hozzánk hasonlóan - regenerálódás céljából rendszeresen alszanak. Az is jól ismert, hogy a hüllők és a kétéltűek ugyancsak idejük egy részét alvással töltik, de vajon alszanak-e halak? A válasz igen, annak ellenére, hogy ez nem olyan alvás, amelyet mi ismerünk. A halaknak - a cápák kivételével - nincs szemhéjuk, hogy becsukják a szemüket, alvás közben nem mutatják a mi REM alvásunkra jellemző agyhullámokat, sőt néhány fajuk (pl. egyes cápafélék, tonhalak) - feltehetően azért, hogy a víz és a benne oldott oxigén keresztülfolyjon a kopoltyújukon - még alvás közben sem hagyja abba az úszást.
A legtöbb hal „alacsonyabb fokozatra kapcsol”, amikor biztonságban van és lehetősége adódik takarékoskodnia az energiájával. Ezt az akváriumokban is megfigyelhetjük. Pihenésük, alvásuk hasonló a fejlettebb állatokéhoz, azonban, hogy mi megy végbe az agyukban, arra még nincs magyarázat.
Egyes halaknál az alvás egészen nyilvánvaló, mert lemennek az aljzatra pihenni, vagy elrejtőznek a korall hasadékaiban, a papagájhal pedig - mielőtt nyugovóra térne - a testéből kiválasztott nyálkából hálózsákot fon maga köré. Ha éjszaka csendben felkelünk az aranyhalat szinte eszméletlen állapotban látjuk lebegni az akvárium feneke közelében, és ha táplálékot teszünk a vízbe, sokkal később veszi észre, mint máskor.
|